גליונות

גליונות מגזין ק.מ.ה

אפריל 2024 - בין פרט לקהילה בימים קשים

פברואר 2024 - מצמיחים קהילה חדשה

ינואר 2024 - חינוך ללא בית

נובמבר-דצמבר 2023 - מגבירים את האור

אוקטובר 2023 - קהילה בחירום

ספטמבר 2023 - קהילה וחינוך

אוגוסט 2023 - קשרים ויחסים

יולי 2023 - בין יזמות, מנהיגות וחינוך

יוני 2023 - קהילתיות כשיטה - סביבה ארגונית מקדמת מנהיגות

מאי 2023-בין מוביליות לקהילתיות

מרץ 2023 - מודלים לחיזוק איתנות קהילתית

ינואר 2023 - שותפות בחינוך

דצמבר 2022 - על הדמוקרטיה: מהדורה פוליטית

נובמבר 2022 - איתנות קהילתית ברשויות וארגונים

ספטמבר 2022 - קונפליקטים: התמודדות וצמיחה

אוגוסט 2022 - קהילה וסביבה

יולי 2022 - תקשורת, מנהיגות ואחריות חברתית

יוני 2022 - אוטונומיה בית ספרית

אפריל 2022 - עושים שינוי בחינוך בישראל

מרץ 2022 - מולידים שינוי: מהפכה בגיל הרך בישראל

ינואר 2022 - ספורט, מנהיגות וקהילה

דצמבר 2021 - בין שלטון מרכזי לאחריות מקומית חלק ב'

נובמבר 2021 - בין שלטון מרכזי לאחריות מקומית חלק א'

אוקטובר 2021 - כוחה של מנהיגות מקומית

ספטמבר 2021 - בין שינוי חברתי לחינוך

אוגוסט 2021 - כיצד תפיקו מגזין בארגון שלכם

יולי 2021 - משבר כהזדמנות

מאי 2021 - חיים יחד – מנהיגות וקהילה בחברה רב תרבותית

אפריל 2021 - חינוך וקהילה במרחב העירוני

מרץ 2021 - התחדשות

פברואר 2021 - קהילתיות במרחב העירוני

ינואר 2021 - קהילות במרחב הוירטואלי

דצמבר 2020 - כלי הערכה ומדידה בעולם החינוך והקהילה

אוקטובר 2020 - מנהיגות מקומית

ספטמבר 2020 - התחלה טובה

יולי 2020 - כוחה של קהילה

יוני 2020 - זהות קהילתית כמפתח לאיתנות

תפריט
מאמרים
קהילה
מנהיגות
השראה

על ספורט קבוצתי והון חברתי – סיפורה של ליגת 'מאמאנט'

ד"ר נירית קורן-לורנס
שבת, 8 באפריל, 2023
מחקר אשר נערך בישראל הראה כי החברות בליגת 'מאמאנט' העלתה את רמת ההון החברתי בקרב המשתתפות, כמו גם את תחושות הבריאות הפיזית והחוסן הנפשי.

פעילות ספורטיבית בכלל ופעילות קבוצתית-עממית בפרט, מוכרת כמשמעותית מאוד לשמירה על אורח חיים פעיל ובריא, כמו גם לקידום ערכים ואידיאלים המזוהים עם חיזוק האיתנות החברתית: התנדבות, אזרחות פעילה, דמוקרטיה, שלומות קהילתית, אמון ובנייה של רשתות חברתיות.

מחקר שנערך בארצות הברית ביקש לבחון את השפעתה של פעילות ספורט קבוצתית על תחושת הקהילתיות של בני נוער ומצא כי אחרי שלושה שבועות נרשמה עליה במרכיבים של תחושת הקהילתיות: מענה לצרכים, חברות בקבוצה (כלומר תחושת שייכות), יכולת השפעה וחיבור רגשי משותף עם אחרים. מחקר אחר שנערך בנורבגיה, בהשתתפות נשים בנות הדור השני למהגרים, מצא כי השתתפות בפעילות ספורטיבית במסגרת מועדוני ספורט העלתה את רמת ההון החברתי המלכד (קשרים בין הדומים לנו) וכן את רמת ההון החברתי המגשר (קשרים עם השונים מאיתנו). כלומר, הפעילות הספורטיבית הקבוצתית תרמה באופן משמעותי להשתלבות של מהגרים בחברה שאליה הגיעו.

ממצא מעניין ממחקרים נוספים הראה כי פעילות ספורטיבית הנוצרת מלמטה (grassroot), כלומר ביוזמה ובהובלה מקומית ולא כפעילות המיוצרת על ידי גורמים חיצוניים לקהילה, היא בעלת פוטנציאל גבוה יותר לייצר מוטיבציה, השראה ורוח קהילתית אל מול קשיים חברתיים. דוגמה מצוינת לכך היא ליגת 'מאמאנט' mamanetisrael)) אשר הוקמה בישראל בשנת 2005. זוהי ליגת כדור-רשת המיועדת לאימהות, אשר שמה לה למטרה לקדם את הפעילות הגופנית בקרב אימהות בישראל ולהגדיל את מעורבותן החברתית בקהילה. בפודקסט שהוקלט לאחרונה סיפרה עפרה אברמוביץ, יו"ר ומייסדת 'מאמנט', כי ארגון הספורט העממי העולמי תיאר את המיזם כ"תנועה חברתית" (social movement). מה שהחל כפרויקט חברתי-קהילתי של בודדות הוא היום תנועה חברתית של עשרות אלפי משתתפות, בישראל וב-17 מדינות נוספות בעולם.

מחקר אשר נערך בישראל הראה כי החברות בליגת 'מאמאנט' העלתה את רמת ההון החברתי בקרב המשתתפות, כמו גם את תחושות הבריאות הפיזית והחוסן הנפשי. תוצאות המחקר תומכות בממצאים מן העולם אשר הוזכרו מוקדם יותר והעלו כי השתתפות בפעילות ספורטיבית קבוצתית משפיעה לטובה על ההון החברתי ועל תחושת הקהילתיות.

היבט משמעותי נוסף העולה מתוך הפעילות של ליגת 'מאמאנט' הוא המעורבות החברתית של המשתתפות בקהילתן. המהות והייחוד של הליגה הם בהיותה שילוב בין משחק ספורטיבי לבין עשייה חברתית ובמקומות רבים השחקניות נפגשות גם מעבר לשעות הפעילות הספורטיבית, הן בהקשר חברתי והן לצורך פעילות התנדבותית ביישוביהן. כך למשל, באחד היישובים נוצר קשר בין משתתפות הליגה לבין פנימייה שנמצאת ביישוב והן הפכו להיות משפחות מאמצות לילדי הפנימייה. במקומות אחרים התארגנו המשתתפות לקידום של פעילויות התנדבותיות בזמן הסגרים בקורונה.

ניתן לראות כי מעבר לתועלת המשמעותית והחשובה של הספורט הקבוצתי-עממי עבור היחידים, כמרחב לשייכות ולהזדהות הנוצר מעצם ההשתתפות בפעילות קבוצתית קבועה, יש לכך השפעה חיובית ומיטיבה גם על המרחב הקהילתי המקומי. זוהי הדגמה יפה לתובנה מוכרת, הגורסת כי השתייכות קבוצתית-קהילתית מעלה את תחושת המסוגלות המשותפת ואת המוטיבציה להשפיע על הסביבה, לקדם פעולות שונות ולפעול למען האחר.

קישורים:

פודקסט 'חמש אצבעות' עם עפרה אברמוביץ' מייסדת 'מאמאנט' – https://www.youtube.com/watch?v=KoiFZeEPclY

על התרומה של השתתפות בספורט קבוצתי-עממי ("ליגת מאמאנט") למרכיבי הון חברתי ולמדדי בריאות בקרב אמהות – https://bit.ly/341XcgW

מקורות:

פלדי, י', מורן, ד', בראון-אפל, א', בורד, ש' וטסלר, ר'. (2021). התרומה של השתתפות בספורט קבוצתי־עממי (ליגת 'מאמאנט') למרכיבי הון חברתי ולמדדי בריאות בקרב אימהות. רוח הספורט 7, עמ' 105-89.

Walseth, K. (2008). Bridging and bonding social capital in sport – experiences of young women with an immigrant background. Sport, education and society13(1),1-17.

Skinner, J., Zakus, D. H., & Cowell, J. (2008). Development through sport: Building social capital in disadvantaged communities. Sport management review, 11(3), 253-275.

Warner, S., & Leierer, S. (2015). Building community via sport for adolescents. Journal of Applied Sport Management, 7(4),12.

ד"ר נירית קורן-לורנס

מנחת בינוי קהילה, מרכז ק.מ.ה, מכללת אורנים

צרו קשר עם ק.מ.ה

דברו איתנו

צרו קשר ונציג.ת ק.מ.ה. יחזרו אליכם

מה אתם רוצים לחפש?